انواع رسیور سمعک ریک

تشخیص نوع رسیور سمعک ریک

فهرست مطالب

در سمعک‌های پشت‌گوشی ریک (RIC) یا رایت (RITE) رسیور و یا بلندگوی سمعک مستقیما در داخل مجرای گوش بیمار قرار می‌گیرد.

درواقع خود اسم RIC مخفف عبارت Reciver In Canal و RITE مخفف Reciver In The Ear می‌باشد که هر دو به معنای بلندگو در داخل مجرای گوش می‌باشد.

جهت خرید رسیور سمعک به فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

رسیور سمعک چیست؟

بلندگو یا رسیور سمعک قطعه‌ای است که صدای پردازش‌شده الکتریکی برد سمعک را که آماده ارسال به گوش است دریافت می‌کند و آنرا به امواج صوتی تبدیل و سپس به سمت گوش ارسال می کند. رسیور سمعک دارای سایزها و قدرت‌های مختلفی است که بسته به نوع و میزان کم شنوایی بیمار برای وی تعیین می‌گردد.

چه سمعک‌های دارای رسیور هستند؟

همه سمعک‌ها برای تولید صدا نیازمند رسیور یا بلندگو هستند ولی رسیوری که در بیرون از سمعک بوده و برای ما قابل دیدن باشد ،تنها در سمعک‌های پشت‌گوشی ریک یا رایت است.

رسیور سمعک ریک
رسیور سمعک ریک

رسیور سمعک در کجا قرار دارد؟

بلندگو یا رسیور سمعک بوسیله دو یا سه سیم به برد سمعک متصل می‌شود در سمعک‌های داخل‌گوشی و پشت‌گوشی معمولی رسیور و اتصالاتش در داخل سمعک هستند و برای ما قابل مشاهده نیستند ولی در سمعک‌های نوع ریک یا رایت رسیور در داخل مجرای گوش و سمعک در پشت‌گوش قرار می‌گیرد. و این دو توسط یک سیم روکش‌دار که اتصالات بین برد سمعک و رسیور در داخل آن قرار دارد به یکدیگر متصل می‌شوند.

از کجا بفهمیم که سمعک شما دارای چه رسیوری است؟

شرکت‌های مختلف تولیدی سمعک هر کدام رسیور مخصوص به خود را برای سمعک‌های ریک دارند. گروه زیمنس از مینی‌رسیور کانکس برای سمعک‌های ریک برند‌های ادیوسرویس، رکستون، ای‌ام و سیگنیا یا زیمنس استفاده می‌نماید. و یا سمعک‌های گروه GN که شامل ریساند، بلتون و اینترتون هستند از رسیور مخصوص به خود استفاده می‌نمایند.

رسیورها دارای سایز‌ها و قدرت‌های مختلفی هستند. سایز سیور بسته به فاصله بین مجرای گوش بیمار تا قسمتی از پشت لاله گوش که سمعک بر روی آن قرار می‌گیرد، انتخاب می‌شود و معمولا دارای سایز‌های 0 تا 4 می‌باشد.

قدرت رسیور بسته به میزان کم‌شنوایی بیمار از ملایم تا شدید انتخاب می‌گردد.

معمولا رسیورها دارای قدرت‌های زیر می‌باشند.

  • Standard (S): مناسب کم‌شنوایی‌های ملایم تا متوسط
  • Medium (M): مناسب کم‌شنوایی‌های متوسط و متوسط رو به شدید
  • Power (P): مناسب کم‌شنوایی‌های متوسط رو به شدید
  • High Power (HP): مناسب کم‌شنوایی‌های شدید و بیشتر

رسیور قدرت S دارای کمترین قدرت و HP دارای بیشترین قدرت می‌باشد.

در بعضی از شرکتها نیز از عدد برای نشان دادن میزان قدرت رسیور استفاده می‌شود. به عنوان مثال در سمعک‌های اتیکن و برنافون از اعداد 60، 85 و 100 برای نشان دادن قدرت رسیور استفاده می‌شود. هرچه میزان عدد بیشتر باشد، رسیور صدای بلندتری تولید می‌کند.

انواع رسیور سمعک ریک یا رایت
انواع رسیور سمعک ریک یا رایت

در صورتیکه رسیور سمعک شما خراب شده‌است و می‌خواهید رسیور جدید خریداری نمایید، می‌بایست سایز و قدرت رسیور مناسب گوش خود را بدانید. اگر روی بدنه رسیور خود را نگاه نمایید، سایز و قدرت آن نوشته شده‌است و می‌توانید مطابق آن رسیور جدید را سفارش دهید.

به عنوان مثال اگر بر روی رسیور 3P نوشته شده‌باشد، به معنای رسیور سایز 3 و قدرت POWER می‌باشد.

جهت خرید رسیور سمعک به فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

باید توجه نمایید که رسیورهای گوش چپ و راست به علت جهت خم‌شده سیم برای یکدیگر قابل استفاده نیستند و در صورت استفاده برای گوش مقابل امکان پارگی سیم رسیور وجود دارد.

در جدول زیر می‌توانید سایز و قدرت‌های تعدادی از برندهای معروف سمعک را مشاهده نمایید.

قدرت سایز برند
S/M/P0 الی 4سیگنیا/زیمنس/ادیوسرویس/رکستون/ای‌ام
60/85/1000 الی 5اتیکن/برنافون
S/M/P0 الی 4ویدکس
S/P0 الی 3فوناک
انواع سایز و قدرت رسیور سمعک ریک/رایت

چگونه بفهمیم هر رسیور برای چه گوشی است؟

برای اینکه بفهمیم که کدام رسیور برای چه گوشی است، باید به رنگ آن دقت نماییم. اگر رنگ رسیور یا قسمتی از آن آبی بود رسیور گوش چپ و اگر رنگ آن قرمز بود، برای گوش راست می‌باشد.

  • رسیور آبی: گوش چپ
  • رسیور قرمز: گوش راست

چگونه سمعک ریک یا رایت را تعویض نماییم؟

رسیورهای سمعک‌های ریک معمولا توسط یک پین در بدنه سمعک قفل می‌شوند. در سمعک‌های اتیکن و برنافون می‌بایست پین به صورت کامل از سمعک خارج شود تا اینکه بتوان رسیور را از سمعک خارج نمود.

در سمعک‌های زیمنس و زیرمجموعه‌های آن در کنار قسمتی از سمعک که رسیور به آن متصل می‌شود، یک پین وجود دارد که می‌توان بوسیله یک سوزن چند میلی‌متر آنرا به داخل فشار داد و رسیور از سمعک جدا می‌شود. سپس رسیور جدید را جایگزین نمایید و قسمت پلاستیک مثلثی بغل رسیور که بر روی بدنه سمعک است را به داخل فشار دهید تا رسیور در جای خود ثابت شود.

تعویض رسیور سمعک
تعویض رسیور سمعک
تعویض رسیور سمعک
تعویض رسیور سمعک
تعویض رسیور سمعک
تعویض رسیور سمعک

فروشگاه اینترنتی لوازم‌جانبی سمعک صمیمی دارای کلیه رسیورهای سمعک‌های ریک یا رایت موجود در کشور می‌باشد. برای کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر و همچنین خرید لوازم‌جانبی سمعک می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه‌های ارتباطی

همه روزه
ساعت ۹:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۰:۰۰