درمان وزوز گوش

آیا سمعک می‌تواند وزوز گوش را درمان کند؟

فهرست مطالب

هنگامی که به یک مجلس عروسی و یا کنسرت موسیقی می‌روید و صدای موسیقی بسیار بالا باشد، ممکن است که پس از آن یک تا چند روز در گوش خود احساس وزوز داشته باشید.

پس از این تجربه می‌دانید که صدای وزوز گوش تا چه اندازه ناخوشایند است. حال افرادی رو تصور کنید که به صورت 24 ساعته وزوز گوش دارند. وزوز می‌تواند به تنهایی کیفیت زندگی بیمار را بسیار پایین بیاورد. خلق‌وخو و خواب بیمار دارای وزوز را تغییر دهد و استرس و اضطراب آن را افزایش دهد.

خوشبختانه در اکثر موارد وزوز به غیر از صدای ناخوشایندی که برای بیمار دارد، هیچ خطر دیگری ندارد و از طرفی اگر وزوز بیمار ناشی از کم‌شنوایی حسی‌عصبی باشد، متاسفانه به غیر از استفاده از سمعک درمان دیگری نیز ندارد.

علت وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش، تینیتوس یا زنگ‌زدن گوش دلایل زیادی دارد. بیشترین دلیل وزوز گوش کم‌شنوایی می‌باشد. از دلایل دیگر وزوز می‌توان به وجود توده در سیستم شنوایی یا عروقی، عفونت گوش، پارگی پرده‌گوش، عوارض جانبی دارویی و… نام برد. در واقع دلایل وزوز گوش بسیار زیاد هستند و برای کشف دلیل آن حتما باید به پزشک گوش‌و‌حلق‌وبینی و شنوایی‌شناس مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله وزوز گوش و راه‌های درمان آنرا مطالعه نمایید.


آیا وزوز گوش می تواند باعث کاهش شنوایی شود؟

از آنجایی که وزوز می تواند در اثر آسیب به سلول های مویی حلزون گوش ایجاد شود و این آسیب در کم‌شنوایی نیز ایجاد می‌شود، بسیاری از بیماران وزوز گوش و کم‌شنوایی را به طور همزمان تجربه می کنند. درنتیجه بیماران ممکن است که تصور کنند که وزوز باعث کم‌شنوایی آنها شده‌است. اما وزوز گوش نمی تواند باعث کاهش شنوایی شود و درمان های کم شنوایی مانند سمعک نمی تواند باعث وزوز گوش شود.

درنتیجه وزوز گوش نمی‌تواند باعث کم‌شنوایی شود.

سمعک چگونه به وزوز گوش کمک می کند؟

سمعک نمی‌تواند وزوز ناشی از کم‌شنوایی را درمان کند – واقعاً هیچ چیز نمی‌تواند – اما می‌تواند با افزودن صداهایی به صدایی که قبلاً می‌شنوید، آن را مسدود کند.

به زبان ساده به دلیل کم‌شنوایی صدا کاملا به قشر شنوایی مغز نمی‌رسد و این کمبود باعث وزوز گوش می‌شود. سمعک با تقویت صوت علاوه بر اینکه باعث می‌شود که بیمار بهتر بشنود، کمبود انتقال صدا به قشر شنوایی مغز را جبران می‌کند و بیمار هنگام استفاده از سمعک وزوز گوش نخواهد داشت.

حذف شدن وزوز پس از استفاده از سمعک می‌تواند بلافاصله اتفاق بیوفتد و یا اینکه مدتی پس از استفاده از سمعک حاصل شود.

در بعضی از بیماران نیز استفاده از سمعک می‌تواند هیچ تاثیری نداشته باشد. البته تعداد این بیماران بسیار کم و نادر می‌باشد.

برنامه وزوز سمعک

سمعک‌های جدید مجهز به برنامه وزوز می‌باشند و می‌توانند دقیقا فرکانسی که بیمار در آن وزوز دارد را پوشش دهند. همچنین می‌توانند انواع نویز را تولید نمایند و بیمار هر کدام را که دوست داشته باشد، استفاده نماید.

چه اقدامات دیگری می‌تواند به قطع‌شدن وزوز کمک کند؟

برای اینکه بفهمید که چگونه می‌توانید بهترین روش برای قطع‌شدن وزوز خود را بیابید، در اولین مرحله باید به پزشک و متخصص شنوایی‌سنجی مراجعه نمایید.

به صورت کلی تنها در مواقعی که وزوز ناشی از کم‌شنوایی حسی‌عصبی باشد، نمی‌توان درمان دائمی برای آن پیدا کرد و باید از سمعک و توانبخشی استفاده نمود. در سایر موارد با استفاده از اقدامات دارویی و حراجی می‌توان وزوز گوش را درمان نمود.

لینک‌های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به اشتراک گذاری نوشته

فیسبوک
توییتر
لینکداین
تلگرام
واتس‌آپ
ایمیل
بیشتر بخوانید

راه‌های ارتباطی

همه روزه
ساعت ۹:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۰:۰۰