سمعک2023

سمعک داخل‌‌ گوشی

فهرست مطالب

سمعک‌ها به صورت کلی به دو دسته سمعک داخل‌‌ گوشی و پشت‌گوشی تقسیم می‌شوند. سمعک داخل‌‌ گوشی همانطور که از نام آن پیداست در داخل مجرای قرار می‌گیرد و سمعک‌ پشت‌گوشی در پشت‌گوش قرار می‌گیرد.

به سمعک داخل‌‌ گوشی (ITE) که مخفف کلمه (In the ear) به معنای در داخل گوش است گفته‌ می‌شود.

انواع سمعک داخل‌‌ گوشی

سمعک کاملا نامرئی(IIC)

سمعک نامرئی
سمعک IIC

سمعک‌های IIC کوچکترین سمعک داخل‌‌ گوشی محسوب می‌شوند که کاملا در داخل مجرای گوش قرار می‌گیرند و به هیچ وجه دیده نمی‌شوند. برای ساخت این نوع از سمعک‌ها لازم است که قالبگیری گوش بیمار تا نزدیکی پرده گوش انجام گیرد. سمعک‌ IIC برای افرادی که نسبت به دیده شدن سمعک حساس هستند، بسیار مناسب است.

از معایب سمعک‌های کاملا نامرئی، ظریف بودن سمعک و قدرت متوسط بلندگو یا رسیور سمعک می‌باشد. دلیل قدرت کمتر این سمعک نسبت به سایر سمعک‌های داخل‌گوشی سایز نسبتا کوچک سمعک می‌باشد. البته در صورتیکه قطر و سایز مجرای گوش بیمار بزرگ باشد میتوان از رسیور بزرگتر در ساخت سمعک استفاده کرد و قدرت بیشتری را برای بیمار فراهم کرد. به صورت کلی سمعک‌های کاملا نامرئی برای افت‌های ملایم تا متوسط مناسب می‌باشند.

باتری استفاده شده برای سمعک‌های IIC سایز 10 می‌باشد که طول عمر آن برای سمعک بسته به قدرت بلندی و تکنولوژی سمعک بین 3 تا 7 روز می‌باشد.

سمعک نامرئی (CIC)

سمعک CIC
سمعک CIC

سمعک‌های CIC مخفف کلمه Completely In Canal به معنی کاملا در داخل کانال هستند. از نظر اندازه از سمعک‌های IIC بزرگتر می‌باشند. ولی از جهت دیده‌شدن بسیار دید کمی دارند و تنها در صورت نگاه از جلو و مستقیم به ورودی مجرای گوش قابلیت مشاهده شدن دارند. از این‌ جهت به این سمعک‌ها نیز سمعک نامرئی گفته می‌شود. مقاومت سمعک‌های CIC در مقابل رطوبت و جرم گوش از سمعک‌های IIC بیشتر است و به صورت کلی خرابی و امکان تعمیر بسیار کمتری نسبت به سمعک‌های IIC دارند.همچنین به دلیل سایز بزرگتری که دارند، امکان استفاده از بلندگو یا رسیورهای بزرگتری در آنها وجود دارد و دارای قدرت بیشتری نسبت به سمعک‌های IIC می‌باشند.

بنا به مزیت‌های گفته شده قسمت عمده‌ی تجویز‌های سمعک‌های داخل‌گوشی به سمعک‌های CIC اختصاص پیدا می‌کند. باتری استفاده شده برای سمعک‌های CIC سایز10 می‌باشد که طول عمر آن برای سمعک بسته به قدرت بلندی و تکنولوژی سمعک بین 3 تا 7 روز می‌باشد.

سمعک ITC

سمعکITC
سمعکITC

سمعک ITC مخفف کلمه In The Canal به معنای در داخل کانال(گوش) هستند. سایز این سمعک‌ها از سمعک‌های cic بزرگتر است و در به نوعی مرئی و قابل دید محسوب می‌شوند. به علت سایز بزرگتر این سمعک‌ها، میتوان از رسیورهای بزرگتری در ساخت این سمعک‌ها استفاده کرد و آنها را برای افتهای شدید نیز تجویز کرد. همچنین به دلیل فضای بزرگتری که در اختیار ما قرار می‌دهند میتوان از میکروفون‌های جهت‌دار نیز در ساخت آنها استفاده کرد و کیفیت صوتی بهتری برای بیمار فراهم کرد.

این سمعک‌ها عموما دارای دکمه تغییر برنامه بر روی سمعک می‌باشند،که بیمار می‌تواند برنامه‌های سمعک را به صورت دستی نیز تغییر دهد. ویژگی متمایز دیگری که دارند وجود ولوم کنترل بر روی سمعک است. درنتیجه بیمار میتوان به غیر از برنامه سمعک، ولوم سمعک را نیز به صورت دستی تغییر دهد. سمعک‌های ITC به دلیل سایز بزرگتری که دارند برای افراد دارای مشکل بینایی و افراد دارای لرزش دست از جمله سالمندان گزینه مناسبی می‌باشند.

به دلیل فضای زیادی که برای ساخت سمعک در اختیار داریم قطعات داخلی سمعک بهم چسپیده نیستند و درنتیجه خرابی این از سمعک‌ها در مقایسه با سمعک‌های CICو IIC بسیار کمتر است. باتری استفاده شده برای سمعک‌های ITC سایز312 می‌باشد که طول عمر آن برای سمعک بسته به قدرت بلندی و تکنولوژی سمعک بین 5 تا 9 روز می‌باشد.

سمعک ITE

سمعک‌های ITE مخفف کلمه In The Ear به معنای در داخل گوش می‌باشند.این سمعک دارای بزرگترین سایز در بین سمعک‌های داخل‌گوشی می‌باشد و در سایر مشخصات و ویژگی‌ها کاملا مشابه سمعک ITC می باشد..سمعک ITE خود دارای دو سایز است.سایز Full shell که تمامی قسمت‌های concha یا صدف گوش خارجی را پر می‌کند.

سمعک Full Shell
سمعک Full Shell

سایز Half Shell که نصف concha را پر می‌کند.

سمعک داخل‌گوشی Half shell
سمعک داخل‌گوشی Half shell

کلینیک سمعک صمیمی دارای کلیه سمعک‌های داخل‌گوشی در تمامی مدل‌ها می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین قیمت سمعک‌های داخل‌گوشی با تیم مشاوران سمعک صمیمی تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه‌های ارتباطی

همه روزه
ساعت ۹:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۰:۰۰