آزمایش ABR

تست ASSR

فهرست مطالب

تست ASSR برای چه افرادی توصیه می شود؟

 • بررسی شنوایی نوزادانی که کم‌شنوایی آنها در حالت شدید و بیشتر می‌باشد و میزان آستانه شنوایی آنها تا شدت 99 دسی‌بل توسط ABR کشف نشده باشد. تست ASSR می تواند تا سطح شدتی 120 دسی‌بل را بررسی نماید. از این رو کشف آستانه‌های بیماران با استفاده از ASSR جهت تجویز و تنظیم سمعک و کاشت حلزون بسیار مؤثر و لازم می‌باشد.
 • افراد متمارز که حاضر به همکاری در تست‌های روتین شنوایی از جمله ادیومتری نیستند و فاقد آستانه شنوایی به وسیله ABR هستند.
 • افراد دارای معلولیت که قادر به پاسخ تست ادیومتری نمی‌باشد.

تست ASSR

آمادگی برای تست ASSR

این تست را می‌تواند هم در حالت خواب باشد و هم در حالت بیداری انجام داد. انجام تست برای کودکان و نوزادان بهتر است که در حالت خواب باشد تا زمان انجام تست کاهش یابد.

در این تست همانند ABR برای ثبت پاسخ از وصل کردن الکترود بر روی سر استفاده می‌شود و برای ارائه تحریک صوتی از هدفون اینسرت استفاده می‌گردد.

انجام این تست همانند سایر تست‌های الکتروفیزیولوژی هیچگونه دردی ندارد.

مزایای تست ASSR

 • قابلیت بررسی آستانه‌های شنوایی تا شدت 120 دسی‌بل
 • انجام این تست به صورت اتوماتیک است. درنتیجه خطای انسانی جهت ثبت و تفسیر آزمون به حداقل می‌رسد.
 • میتوان تست را با محرک‌های گوناگون و همچنین به صورت دوگوشی و همزمان انجام داد. درنتیجه مدت زمان انجام تست بسیار پایین می‌آید.

معایب تست ASSR

تنها عیب این آزمون این است که در کم‌شنوایی‌های متوسط و کمتر امکان خطای آزمون در آستانه‌گیری وجود دارد. بهتر است قبل از انجام تست ASSR از بیمار تست ABR گرفته شود و در صورتیکه کم‌شنوایی بیمار شدید و یا بالاتر باشد و امکان آستانه‌گیری وجود نداشته باشد از ASSR استفاده گردد.

به صورت کلی بهترین روش برای ارزیابی الکتروفیزیولوژی شنوایی انجام Test Battery می‌باشد. Test Battery به این معنی می‌باشد که تفسیر آستانه شنوایی نباید متکی به یک آزمون باشد و می‌بایست چندین آزمون با یکدیگر انجام شوند سپس به بررسی و تفسیر آستانه شنوایی پرداخت.

تست‌های Test Battery مجموعه کلینیک شنوایی صمیمی شامل TEOAE / ABR / ASSR / Tympanometery / Audiometry و ارزیابی رفتاری شنوایی می‌باشند.

تست ASSR در مهاباد

تست ASSR در مهاباد با هماهنگی قبلی در کلینیک شنوایی‌سنجی صمیمی انجام می‌گیرد. بیماران گرامی در شهر مهاباد و شهرهای همجوار می‌توانند جهت نوبت دهی و سوالات بیشتر در مورد آزمون ASSR با ما در تماس باشند.

مقالات بیشتر

یک پاسخ

 1. سلام
  برای تست‌های الکروفیزیولوژی باید از قبل نوبت بگیرین.
  برای نوبت‌دهی با شماره‌های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه‌های ارتباطی

همه روزه
ساعت ۹:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۰:۰۰