تعمیر سمعک

تعمیر سمعک

فهرست مطالب

لابراتوار تخصصی تعمیرات سمعک صمیمی با دارا بودن کادر مجرب آمادگی تعمیر و خدمات تمامی سمعک های داخل‌گوشی و پشت‌گوشی در برندهای

 • Audioservice
 • AM
 • Rexton
 • Siemense
 • Hansaton
 • Phonak
 • Resound
 • Interton،Belton
 • Sonic
 • Bernafon
 • Oticon
 • Starkey
 • Widex

و هر گونه برند دیگری را دارد.

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک
تعمیر سمعک

لابراتوار صمیمی با افتخار اعلام می‌دارد که یکی از کاملترین لابراتوار‌های کشور را از نظر تعمیر سمعک و خدمات و قطعات تمامی سمعک‌ها دارد و در صورتیکه سمعک شما از نظر شرکت واردکننده یا لابراتوارهای دیگر غیرقابل تعمیر می‌باشد ما به شما اطمینان می‌دهیم که در لابراتوار ما قابل تعمیر می‌باشد.

در حال حاضر لابراتوار صمیمی یکی از معدود لابراتوارهای دارای بخش تعمیر بورد یا آی‌سی سمعک در کشور می‌باشد.

لابراتوار صمیمی همچنین دارای قسمت ساخت قالب سمعک پشت‌گوشی و ساخت سمعک داخل‌گوشی به صورت فوری و در زمان یک ساعت می‌باشد.

گارانتی سمعک

تمامی سمعک‌های تعمیر شده در لابراتوار سمعک صمیمی دارای گارانتی سمعک به مدت 1 تا 6 ماه هستند و در صورتیکه قطعه عوض‌شده در این زمان دوباره دچار خرابی شود،بدون هیچ هزینه‌ای برای بیمار تعویض می‌شود.گارانتی سمعک و خدمات پس از فروش سمعک یکی از مهمترین مواردی است که بیماری که نیاز به تهیه سمعک دارد باید به آن توجه نماید.برندهای زیادی که در حال حاضر در بازار موجود هستند که متاسفانه خدمات پس از فروشی مناسبی ندارند و در صورت خرابی و نیاز به قطعات بیمار با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود.

شرایط و هزینه گارانتی سمعک

مسئله دیگری که در بیمار باید در نظر داشته باشد هزینه خدمات پس از فروش سمعک است.متاسفانه بعضی از شرکتها برای انجام خدمات پس از فروش هزینه‌ی زیادی دریافت می‌کنند که در بعضی موارد می‌تواند تا چندین برابر شرکتهای دیگر برای خدمات مشابه باشد.

مورد دیگری باید که باید بیمار به آن توجه نماید و موقع خرید سمعک آنرا از شنوایی‌شناس بپرسد،شرایط گارانتی سمعک است.هر شرکتی شرایط مختص به خود را برای گارانتی سمعک دارد.در بعضی از شرکت‌ها هر خرابی سمعکی در زمان گارانتی به رایگان تعمیر می‌شود و در صورتی که سمعک قابل تعمیر نباشد با سمعک نو معاوضه می‌شود ولی در بعضی از شرکتها در صورتیکه خرابی سمعک ناشی از خطای بیمار باشد(شکستن یا خیس شدن سمعک)، شرکت خدمات تعمیری را همراه با هزینه انجام می‌دهد.درنتیجه بسیار مهم است که قبل از انتخاب سمعک شرایط گارانتی سمعک را به طور کامل از شنوایی‌سنج خود بپرسید.

قابل ذکر است که کلیه سمعک‌های تجویزی در کلینیک شنوایی‌سنجی و سمعک صمیمی دارای گارانتی معتبر خود کلینیک می‌باشند و بیمار در طول دوران گارانتی هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت خدمات و تعمیر سمعک پرداخت نمی‌نماید.

تعمیر سمعک شکسته

تعمیر سمعک شکسته
تعمیر سمعک شکسته

سمعک یک وسیله کوچک و ظریف است و امکان شکستن آن وجود دارد. ممکن است که سمعک از بلندی بی‌افتد و یا هنگامی که بیمار سمعک را از گوشش در‌می‌آورد و آنرا بر روی زمین می‌گذارد یک نفر به طور اتفاقی بر روی آن پای بگذارد و بشکند. به همین دلیل توصیه می‌شود که هیچ‌گاه بیمار سمعک را بر روی زمین نگذارد و هنگامی که سمعک را از گوش درمی‌آورد، آنرا بر روی طاقچه یا کشوی مخصوصی بگذارد. بسیاری از بیماران فکر می‌کنند که تعمیر سمعک شکسته امکان‌پذیر نمی‌باشد، درصورتیکه اینچنین نیست. تا زمانی که بورد سمعک سالم باشد امکان تعمیر سمعک شکسته وجود دارد.در صورتیکه بورد سمعک نیز آسیب دیده باشد، تعمیر سمعک مقرون به صرفه نیست و بهتر است که بیمار سمعک نو تهیه کند، زیرا هزینه تعمیر سمعک تقریبا معادل سمعک نو می‌شود.

تعمیر سمعک شکسته داخل‌گوشی

پوسته سمعک داخل‌گوشی با استفاده از مواد خاصی مطابق با اندازه قالب گوش بیمار ساخته می‌شود. تعمیر سمعک شکسته داخل‌گوشی به دو صورت انجام می‌گیرد. در حالتی که میزان شکستگی پوسته سمعک زیاد باشد، با استفاده مواد قالب و مواد ترمیمی، پوسته سمعک شکسته ترمیم می‌شود. در مواردی که میزان شکستکی پوسته زیاد باشد و یا اینکه بیمار قسمتی از پوسته شکسته را گم کرده باشد، دوباره از بیمار قالبگیری به عمل می‌آید و پوسته سمعک دوباره ساخته می‌شود.

مهمترین نکته در شکستن سمعک داخل‌گوشی این است که بیمار باید تمامی تکه‌های شکسته شده را جمع نماید. در این صورت نیازی به قالبگیری مجدد و ساخت دوباره پوسته نمی‌باشد و می‌توان قالب شکسته را همچون روز اول ترمیم کرد، بدون اینکه هیچ نشانی از ترمیم قالب بر روی سمعک قابل دیدن باشد.

لابراتوار تخصصی سمعک صمیمی دارای دستگاه‌ها و مواد تخصصی برای هر دو حالت ترمیم و یا تعویض پوسته سمعک می‌باشد.قابل ذکر است جهت رفاه حال مراجعین گرامی کلیه خدمات در بین یک تا سه ساعت انجام می‌گیرند.

تعمیر سمعک شکسته پشت‌گوشی

تعمیر سمعک شکسته پشت‌گوشی در مقایسه با سمعک داخل‌گوشی متفاوت است.در سمعک پشت‌گوشی ترمیم پوسته سمعک می‌تواند سبب فیدبک یا سوت زدن سمعک یا درز آب و گرد و خاک از محل شکستگی شود. در صورت شکستن پوسته سمعک پشت‌گوشی بهتر است که پوسته سمعک تعویض شود. حتی کوچکترین درز بر روی سمعک می‌تواند سبب ورود آب و یا عرق پوست بر داخل سمعک شود و باعث خرابی قطعات داخلی و برد سمعک شود و خسارات زیادی را به بار بیاورد.

لابراتوار سمعک صمیمی دارای کلیه پوسته‌های سمعک‌های موجود در ایران است و تعویض هر نوع پوسته در زمان کمتر از 20 دقیقه انجام می‌گیرد.

خیس شدن سمعک

تعمیر سمعک
تعمیر سمعک

خیس شدن سمعک یکی از اصلی‌ترین دلایل خرابی سمعک است.

خیس‌شدن سمعک در حمام

خیس شدن می‌تواند با استفاده آب و موقع حمام‌کردن،شستن سر و صورت و وضو گرفتن باشد. بسیار پیش‌آمده است که بیمار موقع حمام‌کردن فراموش می‌کند که سمعک را از گوشش دربیاورد و سمعک در حمام خیس شود معمولا زمانی بیمار متوجه می‌شود که آب باعث خرابی سمعک شود و سمعک خاموش بشود. این نوع فراموشی مخصوصا برای بیماران مسنی که علاوه بر کم‌شنوایی مبتلا به فراموشی نیز هستند، بیشتر دیده می‌شود. همچنین برای کودکان دارای سمعک نیز لازم است که آموزش‌های لازم توسط والدین به کودک داده شود، تا کودک سمعک را خیس ننماید.

برای افرادی که مکررا سمعک خود را خیس می‌کنند بهتر است که سمعک ضدآب تجویز شود.

خیس‌شدن سمعک با عرق‌کردن پوست

خیس‌شدن سمعک با عرق‌کردن یا تعریق پوست سر و وارد‌شدن عرق به سمعک یکی دیگر از موارد خرابی سمعک است که کمتر به آن توجه می‌شود. عرق بدن انسان از آب،اوره،نمک و بعضی مواد معدنی دیگر ساخته‌شده است، که در صورت وارد شدن به داخل سمعک می‌تواند خرابی بیشتری نسبت به آب داشته باشد. این مسئله مخصوصا برای افرادی که عرق آنها حالت اسیدی دارد بسیار بیشتر است. برای این افراد بهتر است که سمعک ضدآب تجویز شود. همچنین به بیمار آموزش داده‌شود که همیشه یک دستمال به همراه داشته باشد که در موقع عرق‌کردن آنرا خشک کند و هنگامی که میزان عرق زیاد باشد، سمعک را از گوشش دربیاورد، تا عرق به داخل سمعک نفوذ نکند. همچنین این افراد می‌بایست دارای رطوبت‌گیر مخصوص سمعک باشند و هر شب قبل از سمعک خود را در داخل محفظه مخصوص رطوبت‌گیر قرار دهند تا تعریق موجود در سمعک جذب شود.

خیس‌شدن سمعک با رطوبت

خیس‌شدن سمعک با رطوبت یکی دیگر از مواردی است که بیمارانی که در مناطق دارای رطوبت بالا همچون شمال کشور زندگی می‌کنند و یا افرادی که محیط‌های دارای رطوبت بالا کار می‌کنند دیده‌می‌شود.رطوبت به علت اینکه سایز کوچکتری نسبت به قطره آب دارد،راحت‌تر به داخل سمعک نفوذ می‌کند. این افراد می‌بایست دارای رطوبت‌گیر مخصوص سمعک باشند و هر شب قبل از سمعک خود را در داخل محفظه مخصوص رطوبت‌گیر قرار دهند تا تعریق موجود در سمعک جذب شود و طول عمر سمعک بیشتر شود.

تعمیر سمعک خیس‌شده

به محض اینکه متوجه شدین که سمعک شما خیس‌شده‌است،باید سمعک را خاموش کنید و باتری آنرا دربیاورید.سپس درب باتری سمعک را باز کنید و در صورتیکه سمعک شما از نوع پشت‌گوشی است باید قالب‌گوش را نیز از سمعک جدا کنید.سپس سمعک را به مدت 12 ساعت همراه با رطوبت‌گیر سمعک در داخل جعبه مخصوص سمعک یا هر قوطی درب‌دار دیگری که دارای سایز کوچک باشد،قرار دهید.

توجه داشته باشید که قوطی باید سایز کوچکی داشته باشد و بهتر است که از چند رطوبت‌گیر استفاده شود تا رطوبت و خیسی سمعک بهتر جذب شود و هر 4 ساعت رطوبتگیر‌ها تعویض شوند.در صورتیکه سایز قوطی بزرگ باشد،ممکن است رطوبت سمعک جذب نشود،پس بهتر است از قوطی مخصوص رطوبتگیر یا قوطی کوچک استفاده شود و حتما درب قوطی بسته شود.زیرا در صورتیکه درب قوطی باز باشد رطوبت گیر نمی‌تواند رطوبت سمعک را جذب نماید.اگر رطوبت‌گیر سمعک ندارید،می‌توانین سمعک را در داخل قوطی برنج خام بگذارید و درب آنرا ببندید ولی به یاد داشته باشین که برنج جای رطوبت‌گیر را نخواهد گرفت و قدرت جذب آنرا ندارد.

در صورتیکه رطوبت‌گیر ندارید می‌توانید از فروشگاه سمعک صمیمی انواع آنرا تهیه نمایید.

به یاد داشته باشید که هرگز نباید برای خشک کردن سمعک از سشوار یا گرمای مستقیم استفاده کنید،زیرا سبب خرابی بورد سمعک می‌شود و مشکل شما را بیشتر می‌کند.

پس از 12 ساعت سمعک را دوباره روشن نمایید.در صورتیکه سمعک به درستی کار کرد و سالم بود می‌توانید از سمعک استفاده نمایید ولی در صورتیکه سمعک روشن نشد و یا اینکه صدای سمعک خش‌دار یا غیر شفاف بود،می‌بایست سمعک خود را به لابراتوارهای سمعک نشان‌ دهید با سمعک به صورت تخصصی بررسی شود و مشکلات آن رفع گردد.

قطع شدن صدای سمعک

قطع شدن صدای سمعک و یا روشن نشدن سمعک مشکلی است که می‌تواند برای هر بیماری دارای سمعکی پیش بیاید. این مشکل برای بیماران سمعک همچون کابوس است، زیرا بدون سمعک زندگی آنها مختل می‌شود. در ادامه روش‌هایی که سبب روشن شدن دوباره و کار کردن سمعک می‌شوند را به شما آموزش می‌دهیم.

تعمیر سمعک بدون صدا

قطع‌شدن صدای سمعک 4 دلیل اصلی دارد.

 • تمام شدن باتری و یا شارژ سمعک
 • کم‌کردن صدای سمعک توسط بیمار
 • خراب‌شدن میکروفون، بلندگو، بورد و یا سیم‌کشی سمعک
 • مسدود شدن مسیرهای ورودی صوتی سمعک (میکروفون) و یا خروجی صدای سمعک (بلندگو)

در حالتیکه صدای سمعک قطع شود با استفاده از روش‌هایی که به شما آموزش می‌دهیم می‌توانید به غیر از حالت خرابی قطعات سمعک در سایر موارد خودتان سمعک را تعمیر نمایید و نیازی به فرستادن سمعک به لابراتوار نداشته باشید.

اولین کاری که باید انجام شود این است که ولوم یا صدای سمعک را زیاد نمایید. در مواردی بیمار بدون اینکه خود متوجه شود صدای سمعک را کاهش می‌دهد.

دومین موردی که باید چک نمایید، باتری سمعک است. می‌تواند گفت که در اکثر موارد خاموش شدن به دلیل تمام شدن باتری آن است. در ابتدا باتری سمعک را از سمعک خارج نمایید و آنرا با استفاده از باتری‌تستر امتحان نمایید. در صورتیکه در باتری تستر شارژ باتری بیشتر از 70% باشد، نشان‌دهنده این است که مشکل از باتری نمی‌باشد. در صورتیکه باتری تستر ندارید می‌توانید آنرا از فروشگاه سمعک صمیمی تهییه نمایید.

اگر دسترسی به باتری‌تستر ندارید، باید باتری جدید را استفاده نمایید. اگر سمعک روشن شد، نشان می‌دهد که مشکل از باتری سمعک بوده‌است. به یاد داشته باشید که همیشه باید از باتری‌های اورجینال استفاده نمایید و باتری‌های متفرقه و چینی و یا استفاده از باتری ساعت می‌تواند به مرور بورد سمعک شما را از بین ببرد.

در صورتیکه مشکل از باتری سمعک نباشد، باید دهانه ورودی میکروفون و بلندگو یا رسیور سمعک چک بشود. در صورتیکه این ورودی‌ها با جرم و ترشحات مسدود شده‌ باشند، سمعک صدایی نخواهد‌ داشت. در این حالت باید با استفاده برس نظافت مخصوص سمعک دهانه‌ها را تمیز نمایید. تمیز کردن دهانه‌ها بسیار حساس است و برای انجام این کار باید بسیار صبور باشید و این عمل را با حوصله انجام دهید، زیرا در حالتی که جرم را به داخل میکروفون و یا بلندگو بفرستید، سبب خرابی آن‌ها می‌شوید.

سعی نمایید که تمامی جرم‌ها را از دهانه‌ها خارج نمایید و سپس سمعک را روشن نمایید. ورودی‌ میکروفون در سمعک‌های مختلف متفاوت است و می‌تواند یک تا سه عدد باشد که در سمعک‌های داخل‌گوشی در مجاورت درب‌ باتری سمعک و در سمعک‌های پشت گوشی و ریک معمولا در قسمت بالایی سمعک تعبیه شده‌اند.

ورودی بلندگو در سمعک‌های داخل‌گوشی در قسمت ابتدایی سمعک که در داخل‌گوش قرار می‌گیرد، تعبیه شده‌است و با استفاده از وکس‌گارد محافظت می‌شود. برای تمیز کردن دهانه بلندگو در سمعک‌های داخل‌گوشی بهترین روش تعویض وکس‌گارد سمعک است. در این حالت باید نوع وکس‌گارد سمعک را بدانید. می‌توانید نوع وکس‌گارد سمعک خود را از شنوایی‌شناس خود بپرسید و یا اینکه با تیم مشاوران سمعک صمیمی ارتباط حاصل نمایید.

در سمعک‌های پشت‌گوشی مسیر خروجی صدا از طریق قالب گوش سمعک می‌باشد. برای تمیز کردن آن ابتدا باید به سوراخ موجود در قالب نگاه نمایید. در صورتیکه دهانه سوراخ بوسیله جرم و یا ترشحات گوش مسدود شده باشد، می‌بایست آنرا تمیز نمایید. در قدم بعدی ممکن است که شلنگ قالب و یا هوک سمعک (رابط بین شلنگ قالب گوش و سمعک) مسدود شده‌باشند که در این حالت باید آنها را نیز تمیز نمود.

در بیشتر از 99% سمعک‌ها هوک را می‌توان از سمعک جدا کرد. هوک‌ها به دو حالت پین‌دار و چرخشی به سمعک متصل می‌شوند و براحتی از سمعک جدا می‌شوند. در صورتیکه نتوانستید که هوک سمعک را جدا نمایید، می‌توانید به وسیله برس مخصوص نظافت هوک و یا پوار هوا تمیز نمایید. برای تمیز کردن شلنگ نیز می‌توان از برس و یا پوار استفاده کرد.

سوراخ‌شدن لوله یا شلنگ سمعک

سوراخ‌شدن لوله یا شلنگ سمعک یکی از مشکلات همیشگی سمعک‌های پشت‌گوشی می‌باشد. شلنگ سمعک از جنس پلاستیک و یا سیلیکون است و در مجاورت هوا، آفتاب و عرق پوست بعد از مدتی ابتدا دچار سفت‌شدگی و بعد از آن سوراخ‌شدن می‌شود. سوراخ‌شدن لوله سمعک معمولا در بخش خمیدگی آن که محل اتصال لوله به قالب سمعک است اتفاق می‌افتد. قسمت خم به علت اینکه با گذاشتن و درآوردن سمعک در گوش حرکت زیادی می‌کند،بسیار مستعد سوراخ‌شدن و یا پارگی می‌باشد.

اولین نشانه سوراخ‌شدن شلنگ سمعک، سوت‌زدن سمعک می باشد. البته سوت‌زدن سمعک‌دلایل دیگری نیز دارد. برای اینکه بفهمید که سوت‌زدن سمعک مربوط به شلنگ است، ابتدا باید شلنگ را به دقت از نظر وجود هر گونه سوراخ یا پارگی بررسی نمایید. حتی کوچکترین سوراخ نیز می‌تواند سبب سوت‌زدن سمعک شود.

روش راحت‌تر دیگری نیز برای اطلاع از وجود سوراخ در لوله قالب سمعک وجود دارد. در این روش ابتدا سمعک را روشن نمائید و صدای سمعک را تا آخر زیاد کنید. سپس سوراخ انتهایی قالب را با انگشتتان ببندید و سمعک را در دست دیگر خود قرار دهید و دست خود را مشت نمایید. در این حالت اگر سوراخی بر روی شلنگ وجود داشته‌ باشد، سمعک سوت می‌زند و اگر سمعک سوت نزد به معنی آن است که شلنگ سالم می‌باشد.

شایان ذکر است که لابراتوار سمعک صمیمی قابلیت ساخت قالب سمعک دائمی را برای بیماران گرامی دارد. با استفاده از قالب‌های دائمی مدل لابرادوریت سوراخ‌شدن شلنگ سمعک از بین خواهد رفت.

گیرکردن باتری در داخل سمعک

گیر کردن باتری در داخل سمعک یکی از دلایل اصلی تعمیرات سمعک می‌باشد. این اتفاق بیشتر برای بیماران مسن رخ می‌دهد و دو دلیل دارد. یکی قراردادن باتری به صورت اشتباه در داخل سمعک و دیگری شکستن درب باتری و ماندن باتری در داخل سمعک

باتری سمعک همانند سایر باتری‌ها از دو قطب مثبت و منفی درست شده‌است. در صورتیکه باتری سمعک به صورت برعکس در داخل سمعک گذاشته شود ،به علت عوض شدن قطب باتری‌ها سمعک روشن نخواهد شد و باتری به اصطلاح دشارژ (خالی) می‌شود. درب باتری سمعک به گونه‌ای طراحی شده‌است که در صورتیکه باتری به صورت اشتباه در داخل آن گذاشته شود، درب باتری بسته نشود.

با وجود اینکه باتری را تنها در جهت درست می‌توان در داخل درب‌ باتری قرار دارد، بعضی از بیماران هنگامی که باتری را به صورت برعکس در داخل سمعک قرار می‌دهند، سعی می‌کنند که با اعمال فشار باتری را در درب باتری جای‌گذاری نمایند و درب باتری را ببندند. در این حالت درب باتری بسته می‌شود ولی متاسفانه در اکثر موارد امکان باز کردن آن وجود ندارد و برای درآوردن باتری باید سمعک باز شود. در سمعک‌های داخل‌گوشی مشکل بیشتر است و در صورتیکه بیمار سعی نماید که درب باتری را باز نماید ،باعث می‌شود که درب باتری بشکند و باتری در داخل سمعک باقی بماند.

در مواقع گیر کردن باتری در داخل سمعک باید چیکار کنیم؟

در مواقعی که باتری در داخل سمعک گیر کرده باشد، بهترین و صحیح‌ترین راه این است که سمعک را بدون دستکاری به لابراتوار‌های تعمیرات سمعک برده و فرد متخصص باتری سمعک را درآورد.

در صورتیکه به لابراتوار دسترسی ندارید، خود می‌توانید یکسری اقدامات اولیه انجام دهید. در مواردی که سمعک شما پشت‌گوشی می‌باشد، به آرامی درب باتری را باز نمایید و باتری را خارج نمایید.باتری سمعک پس از خارج شدن از سمعک دوباره شارژ شده و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. دقت نمایید که در حالتیکه درب باتری براحتی باز نشود، باید از اعمال فشار برای باز کردن درب باتری سمعک خودداری نمایید، زیرا این کار باعث شکستن درب باتری می‌شود و مشکل شما را دو چندان می‌نماید.

هنگام گیر کردن باتری در سمعک‌های داخل گوشی به هیچ وجه نباید سعی نمایید که درب باتری را باز کنید، زیرا که حتما درب باتری شکسته و باتری در داخل سمعک باقی می‌ماند. همچنین امکان خراب شدن سیم‌کشی و پلیت باتری سمعک نیز وجود دارد. در این حالت حتما باید سمعک را به لابراتوار تعمیرات سمعک ارجاع نمایید، تا خسارات این مشکل به حداقل برسد.

چگونه باتری سمعک را به صورت صحیح در داخل سمعک قرار دهیم؟

شرکت‌های تولید کننده سمعک برای جلوگیری از مشکل قرار دادن اشتباه باتری در داخل سمعک روش‌های گوناگونی ابداع نموده‌اند. بر روی همه درب باتری‌ها نشانه‌های مثبت و منفی وجود دارد و در تمامی باتری‌های سمعک نیز بر روی قطب مثبت شکل یک علامت مثبت یا بعلاوه حک شده‌است.هنگام قرار دادن باتری در داخل سمعک قطب مثبت باتری باید در جهت علامت مثبت حک شده بر روی درب باتری قرار بگیرد.

همچنین معمولا درب باتری به شکل خود باتری طراحی می‌شود و به گونه‌ای است که در صورتیکه باتری برعکس در داخل درب باتری قرار بگیرد، درب باتری بسته نمی‌شود و به اصطلاح باتری در داخل درب باتری فیت نمی‌شود.

سوت زدن سمعک

سوت زدن سمعک بر روی گوش از نشتی صدای خروجی بلندگو نشات می‌گیرد. دلیل سوت‌زدن سمعک این است که صدای خروجی بلندگوی سمعک به میکروفون سمعک می‌رسد و یک سیکل صوتی بین میکروفون و بلندگو ایجاد می‌شود. این سیکل صدایی مانند سوت دارد و باعث می‌شود که بیمار صداهای دیگر را نشنود و تنها صدای سوت را بشنود.

سوت‌زدن یا فیدبک سمعک در مواقعی که سمعک خوب بر روی گوش فیت نشده‌ باشد و به اصطلاح کیپ نباشد، بوجود می‌آید. بنابراین اولین کاری که در مواجهه با سوت‌زدن سمعک باید انجام دهید، این است که مطمئن شوید سمعک را بدرستی بر روی گوش خود قرار داده‌اید. در صورتیکه سمعک را بدرستی بر روی گوش خود قرار داده‌اید، باید بدنبال دلایل دیگری باشید.

اگر سمعک شما از نوع پشت‌گوشی است، سمعک را روشن کردن و در دست خود مشت کنید و دهنه خروجی قالب گوش را که صدای سمعک از آن خارج می‌شوید با انگشت خود مسدود کنید. در این حالت اگر دوباره صدای سوت از سمعک خارج شد به معنی آن است که شلنگ قالب سوراخ شده‌است و باید آن‌را تعویض نمایید. اگر صدای سوت‌زدن نیامد، دو احتمال وجود دارد. احتمال اولی این است که قالب گوش مشکل دارد. مشکل قالب ناشی از تغییر سایز کانال گوش باشد و باید قالب گوش جدید از گوش بیمار گرفته شود. احتمال دوم این است که بیمار بوسیله جرم مسدود شده‌باشد و جرم گوش بیمار باید ساکشن شود.

در سمعک‌های داخل‌گوشی نیز ابتدا سمعک را روشن کنید و دهنه خروجی بلند‌گو (وکس‌گارد) را با سر انگشت خود مسدود نمایید. دهنه خروجی بلندگوی سمعک در اولین قسمتی قرار داد که داخل گوش جای می‌گیرد. اگر در این حالت صدای سوت زدن دوباره پخش شد، احتمال افتادن تیوب بلندگوی سمعک به داخل سمعک و شکستن یا ترک خوردن پوسته سمعک وجود دارد.

اگر در حالت مسدودی خروجی صدای سوت‌زدن قطع شد، دو حالت وجود دارد یا اینکه کانال گوش بیمار با جرم مسدود شده‌است و یا اینکه قالب گوش بیمار تغییر نموده‌است. که باید جرم گوش ساکشن شود و در موارد تغییر سایز کانال گوش باید دوباره از گوش بیمار قالب گرفته شود.

قطع و وصلی کردن سمعک

قطع و وصلی کردن سمعک می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد ولی 3 دلیل اصلی آن عبارتند از

 • اتصال نامناسب باتری به سمعک

به غیر از سمعک‌های شارژی بقیه سمعک‌ها با استفاده از باتری کار می‌کنند. دو قطب مثبت و منفی باتری هنگامی که در داخل سمعک قرار می‌گیرند با دو صفحه یا پلیت اتصال برقرار می‌کنند و انرژی باتری به سمعک منتقل شده و سمعک روشن می‌شود. اتصال نامناسب باتری به سمعک و یا شل‌شدن پلیت باتری سمعک‌ها می‌تواند سبب قطع و وصلی صدای سمعک شود. برای فهمیدن اینکه مشکل قطع و وصلی مربوط به پلیت باتری است یا نه‏، درب باتری را باز و بسته نمایید.

اگر احساس کردید که درب باتری خوب بسته نمی‌شود و به اصطلاح شل است‏، می‌توان گفت که اتصالی مربوط به پلیت‌ها است. برای رفع این مشکل درب باتری را باز نمایید و بوسیله یک سنجاق و یا سوزن پلیت‌ها را که در داخل سمعک و دو سمت درب باتری قرار دارند مقداری به سمت داخل (دو پلیت به سمت یکدیگر بیایند) حرکت دهید.

مواظب باشین که پلیت سمعک‌ها بسیار حساس و ظریف هستند و این کار را باید با حوصله انجام دهید تا منجر به خسارات بیشتر نشود.

 • وجود اتصالی در سیم‌کشی‏

وجود اتصالی در سیم‌کشی قطعات داخلی سمعک می‌تواند سبب قطع و وصلی کردن سمعک شود. قطع و وصلی که مربوط به سیم‌کشی باشد‏، معمولا با خش‌خش‌کردن صدای سمعک همراه است و با تکان دادن سمعک صدا قطع و وصل می‌شود.

تعمیر اتصالی در سیم‌کشی سمعک در لابراتوارهای تخصصی تعمیرات سمعک انجام می‌شود، زیرا نیازمند لوازم و ابزار تخصصی می‌باشد.

خرابی برد یا پره‌آمپلی‌فایر سمعک

خرابی برد یا پره‌آمپلی‌فایر سمعک یکی دیگر از دلایلی است که سبب قطع و وصلی سمعک می‌شود. خرابی برد سمعک یک مشکل نادر است و طبق آمار از هر هزار سمعک 3 سمعک به این مشکل دچار می‌شود. عمده دلیل خرابی برد سمعک، استفاده از باتری غیر استاندارد و خیس شدن سمعک است.

باتری استاندارد سمعک ولتاژ 1.45 دارد. باتری‌های دارای مارک متفرقه، باتری ساعت و باتری‌هایی که تاریخ مصرف‌ آنها گذشته است، دارای ولتاژی کمتر و یا بیشتر از 1.45 هستند و به مرور زمان به برد سمعک آسیب می‌زنند.

سوختن میکروفون سمعک

میکروفون سمعک
میکروفون سمعک

میکروفون سمعک صدای محیط اطراف سمعک را دریافت و برای پردازش به برد سمعک انتقال می‌دهد. رطوبت، آب، عرق پوست و جرم بیشترین دلایل خرابی میکروفون سمعک هستند. بنابراین بهتر است که هر از گاهی سوراخ میکروفون سمعک چک شود و اگر جرم و ترشحاتی در داخل نازل میکروفون سمعک است، بوسیله برس تظنیف و یا سوزن مخصوص خالی گردد. همچنین استفاده از رطوبت‌گیر سمعک باعث می‌شود که رطوبت داخل میکروفون خشک و جذب شود و احتمال خرابی میکروفون بسیار کمتر شود.

برای اینکه متوجه بشوید که میکروفون سمعک شما خراب شده‌است، بهترین روش، باز کردن سمعک و چک کردن میکروفون است که این کار توسط لابراتوار تعمیرات سمعک انجام می‌گیرد و افراد غیر متخصص نباید این کار را انجام دهند. خرابی میکروفون سمعک می‌تواند ناشی از مسدود شدن ورودی میکروفون بوسیله جرم و ترشحات باشد، جدا شدن سیم‌های میکروفون باشد و یا سوختن آن باشد.

روشی که خود می‌توانید برای فهمیدن خرابی میکروفون از آن استفاده کنید این است که سمعک را بر روی گوش خود قرار داده و آن‌را روشن نمایید. در صورتیکه آهنگ روشن‌شدن سمعک را شنیدید ولی پس از آن صدایی پخش نشد به معنی آن است که میکروفون سمعک مشکل دارد.

در سمعک‌هایی که آهنگ روشن‌شدن اولیه را ندارند ‌می‌توان از دکمه تغییر برنامه استفاده نمود. در صورتیکه صدای تغییر برنامه را شنیدید ولی صدای بیرون قطع بود می‌تواند مشکل از میکروفون سمعک باشد. هر چند این روش می‌تواند خطاهایی نیز داشته باشد.

برای رفع خرابی میکروفون سمعک ابتدا دهانه ورودی میکروفون را چک نمایید. دهانه میکروفون در سمعک‌های داخل‌گوشی در مجاورت درب باتری و در سمعک‌های پشت‌گوشی و ریک در قسمت بالایی سمعک قرار دارد و می‌تواند یک تا چند سوراخ باشد.

در صورتیکه دهانه ورودی میکروفون مسدود شده‌باشد، آن‌را بوسیله برس تظنیف مخصوص و با احتیاط تمیز نمایید.

باز هم تاکید می‌کنیم که تمیز کردن دهانه میکروفون بسیار حساس است و این کار باید با دقت انجام شود. زیرا در صورتیکه در موقع خارج‌کردن جرم از میکروفون اشتباها باعث شوید که جرم به داخل میکروفون وارد شود، باعث می‌شود که میکروفون کاملا از بین برود.

در تعدادی از سمعک‌ها از جمله سمعک‌های گروه سنوا (یونیترون، هانساتون و فوناک) دهانه میکروفون بوسیله یک توری محافظت می‌شود. در صورتیکه توری مسدود شده‌باشد، می‌بایست با توری جدید تعویض گردد. تعویض توری آسان است و توسط خود بیمار قابل انجام می‌باشد.

سوختن بلندگو (رسیور) سمعک

بلندگو یا همان رسیور سمعک قطعه‌ای است که صدای نهایی سمعک را تولید و به گوش بیمار منتقل می‌کند. سوختن و یا خرابی بلندگوی سمعک باعث می‌شود که بیمار هیچ‌گونه صدایی نشنود و یا اینکه صدای سمعک را با نویز و خش‌خش اضافی بشنود.

بلندگوی سمعک به یک لوله یا تیوب متصل می‌شود و صدای تولیدی سمعک را به تیوب منتقل می‌کند و صدا از تیوب به خارج از سمعک و گوش بیمار فرستاده می‌شود.

یکی از دلایل عمده خرابی بلندگوی سمعک، وارد شدن جرم، ترشحات و آب به داخل تیوب و بلندگوی سمعک است.

بدلیل جلوگیری از ورود جرم و ترشحات به داخل بلندگوی سمعک، ورودی تیوب یا لوله بلندگو در سمعک‌های داخل‌گوشی و ریک توسط وکس‌گارد و در سمعک‌های پشت‌گوشی بوسیله توری‌های موجود در هوک سمعک محافظت می‌شود.

برای اینکه بعضی از ایرادات بلندگوی سمعک را خود برطرف کنید، ابتدا ورودی بلندگوی سمعک را چک نمایید. در صورتیکه ورودی مسدود شده‌باشد، با استفاده از برس تظنیف مخصوص و یا سوزن مخصوص دهانه لوله بلندگو را تمیز نمایید. در سمعک‌های داخل‌گوشی و ریک ورودی لوله بوسیله وکس‌گارد محافظت می‌شود و می‌توان با درآوردن و تعویض وکس‌گارد، ورودی لوله بلندگو را باز نمود.

باید مواظب بود که ترشحات رقیق و آب وارد بلندگوی سمعک نشوند، زیرا سریعا به داخل بلندگو نفوذ می‌کنند و سبب سوختن بلندگو می‌شوند.

شکستن قالب سمعک پشت‌گوشی

قالب سمعک پشت‌گوشی از دو نوع نرم و سخت ساخته می‌شود. قالب سمعک نرم در صورتیکه پاره شود قابل ترمیم نمی باشد و باید دوباره از گوش بیمار قالب گرفته شود و سمعک جدید برای بیمار ساخته شود.

قالب سخت سمعک پشت‌گوشی در صورتیکه بشکند، قابل ترمیم می‌باشد. البته تمامی لابراتوارها تجهیزات و امکانات لازم را برای ترمیم قالب سخت ندارد. لابراتوار ساخت قالب کلینیک صمیمی دارای تجهیزات لازم برای ترمیم قالب سخت می‌باشد.

تعمیرات سمعک زیمنس

سمعک زیمنس یا سیگنیا یکی از قدیمی‌ترین سمعک‌های موجود در کشور می‌باشد و می‌توان گفت که سهم بزرگی از بازار سمعک ایران را به خود اختصاص داده است. در ساخت سمعک زیمنس از قطعات با کیفیتی استفاده می‌گردد و در صورتیکه بیمار نکات بهداشتی و مراقبتی استفاده از سمعک را رعایت نماید، بسیار کم پیش می‌آید که این سمعک دچار خرابی و تعمیرات شود.

مهمترین نکته‌ای که بیماران دارای سمعک‌های زیمنس رعایت کنند این است که از خیس شدن سمعک جلوگیری نمایند. هر چند که سمعک‌های جدید زیمنس ضد آب می‌باشند ولی تماس سمعک با آب و مخصوصا عرق پوست، به مرور باعث خرابی سمعک می‌شود. عرق پوست بنا به ترکیباتی که دارد، اسیدی است و تماس عرق با سمعک سبب خرابی آن می‌شود.

برای جلوگیری از خرابی سمعک‌های زیمنس با آب و رطوبت باید سعی نمایید که سمعک با آب در تماس نباشد. در مواقع شستن صورت و استحمام سمعک را از گوش خود خارج نمایید. همچنین در موقع بارش باران سعی نمایید از چتر استفاده کنید و یا اگر چتر ندارین سمعک را از گوش خود درآورید. اگر در مناطق دارای آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید، محیط کاری مرطوبی دارید و یا اینکه زیاد عرق می‌کنید، حتما باید از رطوبت‌گیر سمعک استفاده نمایید. استفاده از رطوبت‌گیر باعث می‌شود که کلیه رطوبت‌ موجود در سمعک خشک شود و طول عمر سمعک بسیار بیشتر شود.

مشکلاتی که برای سمعک‌های زیمنس به وجود می‌آیند عبارتند از

 • قطع و وصلی کردن سمعک زیمنس
 • خاموش‌شدن سمعک زیمنس
 • سوت زدن سمعک زیمنس
 • خیس‌شدن سمعک زیمنس

راهنمای کلیه موارد گفته‌شده در مورد مشکلات و تعمیر سمعک‌های زیمنس در مطالب بالای مقاله گفته شده‌است.

در صورتیکه نتوانستید که مشکل سمعک را با روش‌های گفته شده حل نمایید، باید سمعک را به لابراتوار‌های تعمیرات سمعک ارسال نمایید. لابراتوار سمعک صمیمی با دارا بودن یکی از کامل‌ترین لابراتوارهای کشور آمادگی تعمیر هر گونه سمعک زیمنس را در کمترین زمان ممکن دارد.

تعمیرات سمعک اتیکن

به دلیل استقبال بیماران از سمعک‌های ظریف شرکت اتیکن در چند سال اخیر تولیدات خود را به سمت این نوع از سمعک‌ها برده است. هر چه سمعک‌ها ظریف‌تر باشند، به همان نسبت در مقابل خرابی ضعیف‌تر می‌شوند. بنابراین در صورتیکه سمعک‌ اتیکن نسل جدید دارید، باید اصول نگه‌داری صحیح سمعک را بدرستی رعایت نمایید تا دچار خرابی و تعمیرات سمعک نشوید.

سمعک‌های اتیکن در مدل‌های پشت‌گوشی دارای پوسته مقاومی هستند و می‌توان گفت که یکی از محکم‌ترین و مقاوم‌ترین پوسته‌ها را در بین سمعک‌های موجود در بازار دارند. از طرفی برد و قطعات سمعک‌های اتیکن بسیار ظریف هستند و تعمیرات آن‌ها در قسمت برد و میکروفون بسیار سخت می‌باشد. بنابراین باید از خیس‌شدن سمعک بوسیله آب، رطوبت و عرق پوست خودداری نمایید. هر چند که سمعک‌های جدید اتیکن ضدآب هستند ولی باید جوانب احتیاط را رعایت نمود. زیرا خاصیت ضدآب بودن با گذر زمان کاهش می‌یابد.

مشکلاتی که برای سمعک‌های اتیکن بوجود می‌آید شامل سوت‌زدن سمعک اتیکن، خاموش‌شدن سمعک، قطع و وصلی سمعک و خش‌خش کردن صدای سمعک می‌باشد که راه‌حل تمامی این مشکل‌ها در مطالب بالا قرار دارد و می‌توانید با مطالعه این مطالب ایراداتی که نیاز به بازشدن سمعک ندارند را خود در منزل برطرف نمایید.

تعمیر سمعک جیبی

سمعک‌های جیبی، جزء مقاوم‌ترین سمعک‌های موجود هستند و خود سمعک به ندرت دچار خرابی و تعمیرات می‌شود. بزرگترین نقطه ضعف سمعک‌های جیبی، سیم سمعک می باشد. سیم سمعک جیبی رابط بین سمعک و بلندگو می‌باشد و بدلیل طول زیاد و ظرافتی که دارد ممکن است که پس از مدتی دچار پارگی و قطعی شود. در این حالت بهتر است که سیم سمعک تعویض گردد. سیم‌ سمعک‌های جیبی دو نوع دو سه‌پین و دو پین هستند. برای فهمیدن اینکه سیم سمعک شما از کدام نوع است باید به سر سیم نگاه کنید. اگر دو شاخک داشت از نوع دو پین و اگر سه شاخک داشت از نوع سه پین می‌باشد.

خرابی دیگری که ممکن است برای سمعک‌های جیبی اتفاق بیوفتد، سوختن بلندگوی سمعک است. در این صورت نیز بلندگو باید تعویض گردد. بلندگو سمعک‌های جیبی دو نوع سه‌پین و دو پین می‌باشند. برای فهمیدن اینکه بلندگوی شما از کدام نوع است باید به محل اتصال سیم به بلندگو را نگاه کنید. در صورتیکه سه سوراخ داشته‌باشد، از نوع سه‌پین و در صورتیکه دو سوراخ داشته‌باشد از نوع دو پین می‌باشد.

تعمیر سمعک یونیترون

سمعک یونیترون کانادا از سمعک‌های گروه سنوا می‌باشد و یکی از مقاوم‌ترین سمعک‌ها در مقابل خرابی است. دهانه میکروفون در سمعک‌های پشت‌گوشی یونیترون بوسیله توری مخصوص محافظت می‌شود. و دهنه رسیور یا بلندگو در سمعک‌های داخل‌گوشی بوسیله وکس‌گارد چرخشی محافظت می‌گردد. مزیت وکس‌گارد چرخشی این است که نیازی به تعویض ندارد.

برای جلوگیری از خرابی سمعک‌های یونیترون باید از باتری‌های اورجینال و با کیفیت استفاده نمایید و از خیس‌شدن سمعک جلوگیری کنید.

برای آگاهی در مورد نکات مراقبتی سمعک‌های یونیترون می‌توانید مطالب فوقانی این مقاله را مرور نمایید.

شایان ذکر است لابراتوار تعمیرات سمعک صمیمی دارای کلیه قطعات سمعک‌های یونیترون می باشد و تعمیرات این سمعک به صورت فوری و حداکثر در یکی شیفت کاری انجام می‌گیرد.

به صورت خلاصه خدمات لابراتوار سمعک صمیمی به شرح زیر می‌باشد.

 • تعمیرات کلیه سمعک های موجود در کشور
 • قطعات کلیه سمعک های بازار
 • از نظر زمانی کلیه خدمات در عرض حداکثر یک روز انجام می‌گیرند.
 • ساخت سمعک داخل گوشی در یک ساعت
 • ساخت قالب سمعک پشت‌گوشی در یک ساعت
 • امکان ارسال سمعک برای تعمیر از طریق پست که پس از تعمیر برای بیمار ارسال می‌گردد.
 • کلیه خدمات لابراتوار دارای ضمانت بین 1 تا 6 ماه می‌باشند.

در صورت داشتن هر گونه سوال میتوانید با مشاوران سمعک صمیمی تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

کانال اینستاگرام کلینیک صمیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راه‌های ارتباطی

همه روزه
ساعت ۹:۰۰ الی ۱۴:۰۰ و ۱۶:۰۰ الی ۲۰:۰۰